Plávanie, Bike a Beh. To sú športové disciplíny pre triathlon. Táto kombinácia vôbec nie je jednoduchá. S dĺžkou tratí navyše narastá obtiažnosť. Čo keď sa k tomu pridá ešte aj náročný terén a prevýšenie? Takto si môžete predstaviť TRIATHLON ATTACK s parametrami 2,1km - 139 km - 23 km. Dĺžkové parametre síce nedosahujú na IRONMANa, ale tie časové sú tak akurát. Veď rekord trate drží Juraj Laštík, časom 8:12:02 hod., ktorý dosiahol v pamätnom súboji s reprezentantom Richardom Vargom.
Náročná trasa znamená, že ju nezvládne úplne každý. Trochu tréningu naozaj k tomu treba. Ale dá sa to aj inak. Vyskúšať si podujatie po častiach. Buď máš kamarátov a postavíte si štafetu z 3 členov a podelíte si disciplíny alebo si môžeš samostatne vybrať beh ako RUN ATTACK alebo cyklistiku ako BIKE ATTACK. Je úplne jedno ako si sa registroval, každá časť trate sa meria a všetci čo ju prejdú sú v poradí danej disciplíny. Takže napr. bežec v štafete, či v samostatnom behu alebo ako triatlonista, vždy je vyhodnotený za bežecký úsek. Rovnako je to aj na cyklistickej časti, avšak trochu inak je to na plaveckej časti, kde sa nedá prihlásit len v tejto disciplíne. A naviac ako bonus - môžeš byť vyhodnotený viackrát.
Aké sú ale špeciality týchto trás ?
RUN ATTACK - 23 km - 1400 m prevýšenie
Beh je záverečná disciplína. Pochopiteľne, triatlonisti už majú čosi za sebou a tak sa tu asi nebudú cítiť úplne čerstvo, ale štafetári na tomto úseku sú oddýchnutí a preto pre zvýšenie ich motivácie sme im zvýšili konkurenciu. Ako? Pridali sme možnosť prihlásiť sa samostatne len na beh - RUN ATTACK a úplne všetci bežci sa vyhodnotia spolu. Však prečo nevyužiť vyznačenú trasu a časomieru?
Čo čaká pretekárov bežcov a v čom je trasa iná od ostatných podujatí?
- Vyhliadková a zážitková trasa
Takmer celý čas behu máte možnosť vnímať priestor a krásu Nizkych Tatier. Ste nad úrovňou lesa.
Predovšetkým úvodná časť cez záver Vajskovskej doliny do Krížskeho sedla je naozaj veľkolepá.
V ďalšej časti ste na hrebeni a všetko od Vás je len nižšie.
Ak by ste mali čas tak dobre uvidíte Vysoké či Západné Tatry.
- Málo frekventované trasy
Úvodná časť do záveru Vajskovskej doliny je naozaj málo chodená. Turistu tu stretnete málokedy. V spodnej časti skôr medveďa. Odmenou sú ale výhľady, ako sa Vám postupne všetko otvára.
Pri príchode na hrebeň od Krížskeho sedla až na Chopok je to ešte v pohode, nakoľko je cesta široká, ale od Chopku smerom na Ďumbier je ľudí dosť. Horšie je, že sa Vám ani na zakričanie nemusia odstupiť: To trvá ale krátko, potom opäť odbočíte do chodníkov, kde nechodia lanovkári.
- Technický a členitý terén
Ste v horách, tak asfalt samozrejme nečakajte. Od trávičky a prašnej cesty v úvode sa dostávate na kamenistý chodník, kde si musíte dávať dobre pozor, kde stúpate. Terén je "dobre" behateľný, ale zíde sa trochu skúsenosti s ním. Občas pozor aj na kosodrevinu či stromčeky, ktoré majú tendenciu vytláčať Vás z chodníka. To viete, nemá to veľmi kto čistiť. My sa síce snažíme, ale občas to chce väčší zásah. Na hrebeni je to niekedy ako beh po dlažbe, vysokoškoláci mali v minulosti dobré letné brigády. Predovšetkým treba mať spoľahlivú obuv. Netreba mať nejaký extra dezén, skôr aby aj na trochu mokrej skale ste sa nešmýkali. No a záver nie je jednoduchý. Z hrebeňa je zbeh dolu a tu pozor na potknutie, treba sa maximálne sústrediť a neobzerať sa.
- Dosahované časy a rekordy
V úvodných ročníkoch behali len triatlonisti a štafetári. Od roku 2021 sa pridali aj samostatní bežci a konkurencia tak posunula aj rekordy.
Samozrejme triatlonisti s tromi disciplínami to majú ťažké. Ich prvé kroky po biku sú dosť neisté. Ale nakoniec sa rozbehnú. Asi najlepší čas dosiahol z triatlonistov víťaz z roku 2021 Jakub Meszároš a to 2:35:17hod. Inak sú na tom štafetári a individuálny bežci. Čerství nastupujú na štart.
INFO: Pozor pri individuálnom štarte! Štartuje sa intervalovo po jednom, takže od štartu si idete to svoje a tempo si určujete sami.
Vedeli sme, že individuálni bežci budú rýchlejší a tak, keď v roku 2021 dosiahol najlepší čas Peter Fraňo ako štafetár - 2:13:09 hod., zdalo sa nám to ako super čas. Ale Petrovi sa o rok neskôr behalo asi omnoho lepšie a svoj rekord vylepšil o priepastných 16 min. a to na 1:57:57 hod. šialene dobrý čas. Takže skúste ho prekonať, čaká Vás za rekord aj odmena alebo aspoň sa porovnať, kde ste a koľko Vám chýba na svetovú úroveň. Skúste to.