Vela adeptov vysokohorskeho lyzovania su zaroven aj horolezcami (alebo lepsie povedane skalnymi lezcami). Lyze a skalne lezenie su dva sporty, ktorych zakladna filozofia je diametralne rozdielna. Porovnanie môze byt velmi zaujimave a poucne.
Pri skalnom pôzitkovom lezeni (t.z. kde sa lezie pod hranicou vlastnej vykonnosti) sa urcitemu, kontrovatelnemu nebezpeciu vystavuje len prvolezec. Ak je tento schopny vystup dobre zaistit, druholezec sa „vozi” za nim skoro bez rizika (s vynimkou padu kamenov). Vysokohorsky lyziar ktory vedie svojho partnera alebo celu skupinu, nesie ovela väcsiu zodpovednost. Jeho jedine zle rozhodnutie, alebo nerozhodnost, môzu ohrozit zivot vsetkych ucastnikov tury. Kazdy ucastnik tury musi odviest rovnaky vykon, nik sa « nevezie ».
Extremny skalolezec ide v svojom sporte na « doraz » Pady su naplanovane a lezec ich aj ovlada. Pri lyziarskych turach hlavne co sa tyka nebezpecia hôr, sa na « doraz » ist nesmie. Treba vzdy zapocitat urcitu rezervu, musime sa naucit byt zdrzanlivi. Aj najopatrnejsi clovek robi bohuzial chyby. Jedinou ochranou proti nim ostava len schopnost rozoznavat nebezpecia a vyssie uvedena zdrzanlivost, ktoru si aj najväcsi skalni akrobati, ak sa pustia v zime do vysokohorskeho terenu, musia osvojit.
Ak akceptujeme urcite pravidla hry, lyziarske tury nie su hrou zo zivotom. V pripade ze situcia je podozriva, su naznaky nebezpecia, musime lyziarsku turu ihned prerusit alebo vybrat si nahradny ciel..
Samozrejme faza pripravy na lyziarsky vylet je velmi dôlezita a ovplyvnuje podstatne bezpecnost jej prevedenia. Priprava pozostava zo studia podrobnej mapy na ktorej sa da vycitat aj sklony svahov na ktorych sa chceme pocas tury pohybovat. Informovanie sa lavinovej predpovedi a porovnanie tejto s planovanym cielom. Informovanie sa o predpovedi pocasia a spravne interpretovanie tento. Porovnanie vykonnosti (technickej, fyzickej a mentalnej) ucastnikov s narokmi planovanej tury. Z neznamymi ludmi sa nedaju robit narocne vystupy a zjazdy, treba si ich najprv vyskusat.
Ak prideme do hor, skumame spravnost predpovede pocasia. Meteorogovia pracuju dnes tiez zo stupnami pravdepodobnosti predpovede. Pocasie teda nemusi zodpovedat predpovedi. Podobne je to aj s lavinovou prognozou. V noci pred turou môze napadnut novy sneh, ktoreho mnozstvo prekroci kriticku hodnotu. Pocas prijazdu do hôr pozorujeme ich relief. Snehove zastavy na hrebenoch signalizuju vietor a naveje, t.j. zvysene lavinove nebezpecie. Pocas tury studujeme neustale teren, aj tu skumame platnost a spravnost lavinovej predpovede. Stopa vystupu musi byt volena tak, aby garantovala najväcsiu bezpecnost celej skupiny. Casovy program musime bezpodmienecne dodrzat, zdrzanie sa, hlavne na jar môze mat tragicke nasledky. Chatari, zachrancovia, horski vodcovia ktori ziju v horach a s horami, nam môzu dat velmi dobre a vzacne informacie. Podmienkou je, aby sme boli komunikativni.