Registrácia Prihlásiť sa
Napíšte nám
Články
Blog Recenzia Report
Podujatia
TRIATHLON & DUATHLON ATTACK 2017 - 26.8.2017 Skialpinistický Maratón Beh na URPÍN 2017 CONTINENTAL beh na Pustý Hrad 7.10.2017 Charitatívny Mikulášsky beh 2016 Propozície: Skialp Maratón Výsledky: Bystrický Vertikal - Run & Bike - 1.5.2017
E-shop
Požičovňa
Alpenverein
Nová registrácia jednotlivca Nová registrácia rodiny Predlžovanie registrácie Všeobecné podmienky Všeobecné výhody Výhody, ktoré nájdete len u nás Cenník 2021 Cenník 2022 Cenník 2020 Mám nehodu a ako ďalej - krok 1 Mám nehodu a ako ďalej - krok 2 Pravidlá ochrany osobných údajov
Kontakt

Active Planet

  • Články
    • Blog
    • Recenzia
    • Report
  • Podujatia
  • E-shop
  • Požičovňa
  • Alpenverein
  • Kontakt

Vyhľadávanie

Lyžiarky - vyberáme skialpovú výstroj

report
Zverejnené: 20.11.2021  |  Autor: Active Planet

Cesta za zážitkami na horách vie byť niekedy veľmi tŕnistá. Pri skialpe sú lyžiarky asi tá najdôležitejšia časť výstroje. Predovšetkým preto, že keď Vás tlačia, či máte otlaky, tak akékoľvek parádne výhľady, či dojmy sú pokazené, a vôbec si to neužijete. Takže keď niečo nesedí, je potrebné s tým čím skôr čosi  robiť. Dá sa to. Ale predovšetkým pri kúpe je treba ísť rozumne k štastnej voľbe.  

Ako na to? 

Už v úvodnom článku sme uviedli, že najlepšie si je vyskúšať výstroj v kvalitnej požičovni. Ak sa Vám to nepodarí a rovno kupujete, tak zoberte do úvahy parametre uvedené nižšie. 

 

1 - Zameranie 

Výstup či zjazd? Čo preferujete? Tak toto si musíte dopredu premyslieť. Toto je na Vás.

Nejaký univerzál až tak neexistuje, vždy je to o kompromise. Podľa lyžiarok potom ďalej riešite lyže a viazanie. 

Dnes udávajú tón značky ako Scarpa, Dynafit, La Sportiva, či Fischer alebo Atomic. Škála výberu je dosť veľká ale hlavne nestratiť sa v tom.

V princípe už na prvý pohľad vidíte, či je lyžiarka vyššia, viacklipsňová, väčšia a mohutnejšia, určená hlavne na zjazd oproti tým pre rýchlejšie výstupy, ktoré sú už na prvý pohľad akési štíhlejšie. 

 

 

2- Rozsah pohybu pri chôdzi 

Uvedomte si, že doba pokročila a to, čo bolo skvelé pred pár rokmi, dnes sa berie ako minimum. Na tomto bode si dajte veľmi záležať. Vôbec už nedoporučujeme také lyžiarky, ktoré majú rozsah pohybu menej ako nejakých 55 - 60 stupňov. 

Staršie modely, ktoré sa ešte rôzne predávajú majú rozsahy len okolo 35 stupňov a to už je ako keby o inom športe. Tieto už radšej nekupujte.

Rozsah pohybu, čo je udaný pri danom modele ale nehovorí všetko. Rozsah je jedna vec, ale ako ľahko sa tento rozsah dá dosiahnuť to už sa nepíše nikde. A tento parameter zistíte len skúšaním. 

Ak máte správny rozsah tak sa Vám dá v nich aj v pohode šoférovať, nehovoriac , že do baru je to maximálna pohoda. Svojho času sme otvárali aj plesy valčíkom práve v skialpovom / ale mali sme aspoň  istotu, ze si nepostúpame nohy / . 

 

3 - Tvrdosť pri lyžovaní - Flex index

Index sa u skialp lyžiarok  pohybuje zvyčajne v rozsahu od 80 do 130 . Jasné, že tých 130 je už aj trochu pre špecialistov a takú tvrdosť lyžiarky bežne nepotrebujete. Tých 100 - 110 Vám v pohode stačí a to má bežne väčšina modelov. Lyžiari si v obchode často skúšajú tvrdosť , hlavne smerom dopredu. Treba si ale uvedomiť , že vo voľnej prírode zase až tak dopredu netlačíte, len výnimočne. Skôr ste v záklone, takže treba si všimnúť aj to aká je tá lyžiarka vysoká v zadu a ako sa budete cítiť v oblasti lýtka. Samozrejme , ťažko sa to skúša len tak navoľno v obchode, preto tá požičovňa ako test sa doporučuje. A samozrejme závisí veľa od Vašich lyžiarskych skúseností.  

 

4 - Veľkosť, šírka

Asi najväčší problém je trafiť sa do správnej veľkosti, keď už máte vizuálne vybratý model. Niekedy sa to ale skončí tak, že síce model by aj bol dostupný ale nesedí a tak si musíte voliť inú alternatívu. Základom pri výstupe je, že noha nesmie v topánke chodiť, optimálne má byť obtiahnutá. Hlavne oblasť okolo päty má často tendenciu sa pohybovať smerom hore- dolu, čomu sa snažíme zamedziť. Samorejme, treba si to aj vedieť dobre zapnúť, mať kvalitnú ponožku a v optimálnej hrúbke. 

Pri dĺžke je to ale trochu odlišný pocit ako v lyžiarskych topánkach. Doporučujeme mať všetko viac natesno. Vôbec nie je chybou - skôr sa doporučuje , ak sa Vám v nových topánkach palec jemne dotýka vpredu papuče. Ak vykročíte dozadu / imitujete tým výstup na kopec / a zatlačíte do päty , tak sa Vám v predu uvoľní priestor. Stačia totiž 2-3 výlety a papuča sa Vám naformuje podľa Vašej nohy. Vtedy je to ok. 

Častou chybou je, že zákazník sa nechce dať presvedčiť, že nemôže mať nohu až takú voľnú. Potom po pár jazdách sa papuča roztlačí a ak je model taký voľnejší, a nedá sa už dobre pritiahnuť, tak sa noha nedá dobre zafixovať. Potom pre spevnenie treba vkladať vložky naviac rôzneho tvaru na dobré upevnenie.

Dnešné modely majú vnútornú papuču spravidla formovateľnú teplom. Týmto sa dá naozaj veľmi veľa upraviť , preto sa netreba báť. K formovaniu ak treba pristupujte aspoň po 2-3 jazdách, keď je jasné, kde máte problém. 

U nás možnosť tepelnej úpravy majú zákazníci automaticky zahrnutú v cene nákupu.  

 

Jednotliví výrobcovia udávajú aj šírku vnútornej časti pre základnú orientáciu, zvyčajne tak od 97 do 103 mm. Len táto hodnota je značne zradná. Pretože je to merané v určitom bode v prednej časti . Niektoré modely ale aj keď majú vysoké hodnoty, naopak sú úzke napr. v oblasti členku a potom to nesedí. Takže opäť je to o tom skúšaní resp. Vám poradíme z našich skúseností, ktoré by mohli sedieť. 

 

5 - Hmotnosť

Dnes sú najľahšie modely blížiace sa k 500 gr. Sú ale celé z karbonu a stoja aj viac ako celá štandartná výstroj. Alé sú ľahké, dá sa v nich utekať a to fakt rýchlo. Však je to skoro ako teniska. Ale po prepnutí je to nekompromisne tvrdá lyžiarka s vysokých flexom, na ktorú sa môžete pri jazde spoľahnúť.  

Samozrejme , toto je špeciál, ale zvyčajne sú hmotnosti niekde okolo 1 kg resp trošku nad tým.  Tie pod 1 kg sú viac športové , tie nad smerujú viac k freeridu.  Dôležitý je použitý materiál, konštrukcia, počet klipsní, spôsoby zapínania, druh vnútornej papuče atď...

To všetko závisí od toho, ktorým smerom sa vyberiete a čomu dáte prednosť - výstupu či zjazdu, ako sme spomínali v bode č.1

 

Napr. u nás v Skialp Point Mýto sa momentálne najviac predávajú a aj dobre sedia nasledovné modely / pánske aj dámske / :

Dynafit Radical Pro

 

Scarpa F1 LT

alebo Fischer modely Travers

 

Informácii už bolo povedaných dosť , ešte si to ujasniť, kde patríte. Nechceme Vás zahlcovať ďalšími údajmi, aby ste z toho nemali guľáš. Ešte mnoho vecí sme ale nespomenuli 


Pomocné ale dôležité parametre:

6 - Prepínanie medzi chôdzou a lyžovaním

Výrobcovia volia rôzne systémy, naozaj je to odlišné. Dôvodom sú aj rôzne patenty a ochranné známky. Praktickosť niektorých riešení nie je vždy celkom ideálna ale dôležité je , či je to funkčné.  Potom tiež ako sa spoľahlivosť mení s časom. Na všetko sa dá ale zvyknúť. Niektoré modely by ale potrebovali aj viacstranový manuál. Zo skúseností z požičovne napr. model od Dynafitu TLT 7 , hoci bol skvelý, tak pri požičiavaní sme sa navysvetľovali a aj tak s tým mali ludia problémy. 

7 - Predklon pri zjazde

O tomto sa vlastne nikde nepíše. Často majú jednotlivé modely možnosť si tento predklon zmeniť. Otázne je , aká je tá základná hodnota nastavená. Prečo je to dôležité? 

Nejde len o to ako sa Vám lyžuje. Predovšetkým, či si dokážete medzi oblúkmi alebo pri nejakom traverze aj oddýchniť.  Ak je ten predklon veľký, tak na oddych zabudnite. Budú Vás pekelne páliť stehná a budete musieť zastaviť oddýchnuť si. 

Niektoré modely napr. aj od La Sportivy boli v minulosti dosť v predu nastavené, ale dalo sa to meniť do takých štandartných hodnôt. Aktuálne ale novinka od Dynafitu - model Mezzalama, tá je nastavená veľmi dopredu a nedá sa to zmierniť, skôr naopak. Uvidíme ako sa táto novinka uplatní. Ale môže to robiť dosť problém. 

8 - Druh vnútornej papuči

V minulosti sa robili o dosť hrubšie vnútorné papuče a aj z rôznych materiálov. Často sa dali vyzuť a používať ako papuče niekde na chate. Dnes to tak už nie je. Ale sú  hrubšie, tenšie alebo ultratenké, takmer ako len ponožka. Použitý materiál ale nie je až tak priepustný a vzdušný ako v minulosti , preto sa Vám noha viac zapotí. S tým treba počítať. O to viac sú dôležité použité ponožky.  

9 - Formovateľnosť

Dnes sú prakticky všetky papuče formovateľné teplom. Ako na formovanie, to je popísané na webe, ale ak si netrúfate, tak ako vždy treba prísť. Formovaním sa dá urobiť neuveriteľne veľa. Prakticky takých 80-90 % problémov sa dá tepelným formovaním papuče vyriešiť. V minulosti takáto možnosť nebola a nohy sme mali trvale celú zimu olepenú leukoplastom proti otlakom. Reálne, ale nie všetky problémy sa dajú teplom riešiť. Občas je potrebné upraviť aj skelet. Opäť sa to dá aj teplom, či už celkovo alebo lokálne, ale niekedy si treba pomôcť aj mechanicky . 

10 - typ PINu

Konkurenčný boj a patenty výrobcov sa odrážajú aj v takomto detaile. Aj keď dôležitom. Dynafit a Scarpa používajú najvyšší model Pinov s drážkou na lepšie a jednoduchšie zapínanie / pre vysvetlenie Piny sú  kovová časť v plaste na špičke a päte,  kde sa upína viazanie /. Ostatné firmy majú nižšie verzie bez navádzacích drážok.

Obchodná vojna sa aj tu prejavila. La Sportiva dostala od výrobcu - Dynafitu asi veľmi zlú ponuku a tak si vyvinula skvelý Pin, ktorý sa výborne rýchlo a ľahko zapína.

Tiež je dôležité umiestnenie Pinu v predu. Od bodu otáčania závisí ako ľahko sa chodí.  Čím viac v zadu, tým lepšie. Faktom je , že to celkom pomáha. O koľko % nevieme ale sú v tom citeľné rozdiely

11 - farba

Možno sa niekto pousmeje, ale čudovali by ste sa niekedy ako si nad ladením farieb niektorí zákazníci dajú záležať. Samozrejme, na techniku chodenia, či jazdenia to nemá vplyv, ale spokojnosť je dôležitá. 

12 - použitie stúpacích želiez - mačiek

Dôležitý faktor je , či a ako ľahko sa dajú namontovať mačky na lyžiarky. Tiež ako dobre držia. Niektoré modely od Dynafitu nemali v predu "nos" a montáž bola komplikovanejšia resp sa musela použiť redukcia. Najlepšie sú už vyskúšané systémy. Tiež je dôležité, či je na lyžiarke dobrý priestor na upnutú mačku. Napr. pri modeloch Hagan je v zadu upnutie mačky nie celkom vhodné, nakoľko pri chôdzi sa skelet pohybuje práve v tomto priestore. Takže , tieto modely veľmi na použitie mačiek nie sú. 

13 - podrážka

Ako sa v lyžiarkach chodí ešte na pešo bez lyží, závisí aj od tvaru a dezénu podrážky. Tvrdosť gumy určuje, či sa Vám bude šmýkať na tvrdšom, ľadovejšom povrchu resp. na skalách. Keď si dobre pozriete podrážku , vidíte, že je prehnutá ako nejaká kolíska. Vtedy sa ľahšie chodí.  Samozrejme, závisí aké máte ciele a či to pre Vás má význam

14 - kompatibilnosť na viazania 

Niektoré modely lyžiarok sa nedajú zapnúť do viazania, alebo nedokáže sa využiť celý rozsah pohybu. Niekedy stačí trochu obrúsiť gumu z podrážky a ide to. Modely od Dynafitu - TLT7 alebo TLT8, sa ale nedajú dobre použiť na viazania ako je Vipec od Fritschi. Je treba sa pýtať potom od koho kupujete, že či daná lyžiarka je vhodná na viazanie o ktorom uvažujete.

15 - cena

Najlepšia lyžiarka je taká čo netlačí. A tlačia aj také, čo stoja takmer 2000 Eur. Takže len trpezlivo vyberať, skúšať a dať si poradiť od kvalifikovaného personálu. Oceníte keď sa budete cítiť pohodlne. Nepozerajte na rozdiel nejakych 50 či 100 eur, oplatí sa to investovať. 

Len máme prosbu - skúste po takom dlhom skúšaní sa porozprávať aj o cene v danom obchode, Aj keď to nekupujete v sete, kde je cena nižšia. Iste Vám vyjdu  ústrety a nekupujte si to niekde len tak na eshope, lebo ste videli v obchode cenu na visačke a bola o čosi vyššia. Dá sa vždy o tom porozprávať a hlavne je to korektnejšie voči tým ľudom , čo okolo Vás tiež investovali čas a dobré rady.


Náš produktový katalóg pre zimu 2021/22 - všetky položky TU:


Veríme, že Vám pomôžeme k takému výberu, že  budete spokojne a pravidelne chodiť za skialpinistickými zážitkami .

Active Planet Skialp Point Mýto 

Komentáre

Najčítanejšie články

Týždeň
Mesiac
Rok
report

Tradície sú o budúcnosti.

Keď s 2 skialpmaniakmi // R.Kňazík a M.Chudý// oprášite dobré zvyky....
09.04.2022  |  Katarína Belicová

ChallengeCHopok 2022

Máte radi šport na horách? Milujete pretekové Výzvy ? Challenge Chopok v roku 2022  má dve verzie .  
10.03.2022  |  Active Planet

CHOPOK 4000 - 2-3.4.2022 - English + German Version

 The icing on the cupcake comes at the very end of ski mountaineering season! Choose to compete during one or two days and combine a variety of available tracks to perfectly suit your level and ambition!  Das Tüpfelchen auf dem "i" kommt ganz zum Schluss der Skibergsteigen Saison! Entscheiden Sie sich für einen oder zwei Tage und kombinieren Sie eine Vielzahl von Strecken, die Ihrem Niveau und Ihrem Ehrgeiz entsprechen!
07.03.2022  |  Active Planet
report

Tradície sú o budúcnosti.

Keď s 2 skialpmaniakmi // R.Kňazík a M.Chudý// oprášite dobré zvyky....
09.04.2022  |  Katarína Belicová

CHOPOK 4000 - 2-3.4.2022 - polska wersja

- zażyj dwudniową kombinację szybkości i verticalu z technicznymi fragmentami, największym przewyższeniem w jednym dniu, oraz z największą ilości kibiców na trasie - Jak masz partnerów a nie czujesz się na siłach na Full wersję, spróbuj sztafetę na 3000+ i podziel się z kolegami zwycięstwem w niedzielę na Chopok 3000+
01.03.2022  |  Active Planet

SPORTBONUS predĺžený až do 31.8.2022 - 75% ZĽAVA NA ALPENVEREIN PRE ROK 2022

SPORTBONUS je akcia rakúskeho federálneho ministerstva (BMKÖS) za maximálne výhodné ceny.  Ušetríte až 75% na štandartnej cene ALPENVEREIN pre rok 2022. 
02.09.2021  |  Active Planet
report

Lyžiarky - vyberáme skialpovú výstroj

Cesta za zážitkami na horách vie byť niekedy veľmi tŕnistá. Pri skialpe zvlášť, lyžiarky sú asi tá najdôležitejšia časť výstroje. Predovšetkým preto, že keď Vás tlačia, či máte otlaky, tak akékoľvek parádne výhľady, či dojmy sú pokazené a vôbec si to neužijete. Takže keď niečo nesedí, je potrebné s tým čím skôr čosi  robiť. Dá sa to. Ale predovšetkým pri kúpe je treba ísť rozumne k štastnej voľbe.  
20.11.2021  |  Active Planet

Rekordy na Triathlon Attack! Viete kto ich drží?

Triathlon Attack má už za sebou 6. ročníkov. Aké sú najlepšie výkony a rekordy?
31.05.2021  |  Active Planet

TRIATHLON ATTACK 2021 už za nami -ako bolo? Časy a rekordy.

V sobotu 14.8.2021 prebehol 7. ročník podujatia TRIATHLON ATTACK 2021. O tom ako bolo, aké padli rekordy a aké boli všetky výkony krátko na pár riadkoch. 
26.08.2021  |  Active Planet

Články

  • Blog
  • Recenzia
  • Report

Podujatia

  • Beh
  • Skialp
  • Triatlon
  • Ostatné

Obchod

  • E-shop
  • Požičovňa
  • Servis
  • Poradenstvo

Alpenverein

  • Čo je Alpenverein
  • Výhody členstva
  • Nová registrácia jednotlivca
ActivePlanet.sk
© 2022 ACTIVEPLANET.SK
Created by ActivIT