Dnes je taká zvláštna cyklo móda zvaná Everesting alebo Gerlaching. Aplikácia STRAVA takéto akcie podporuje. Áno, je to fajn, ale v princípe sa často tá krajina veľmi opakuje. Že to ide aj trochu inak, tak o tom v tomto článku.
Keď sa ma pred 3 rokmi kamarát spýtal, že kde doma by mal trénovať na Ötztaler Cycle Marathon /238 km + 5500 m výškových / tak som sa usmial, že kopcov s asfaltom máme doma dosť a ani ich nebude opakovať. Síce nejdú tak vysoko ale výškové metre až taký problém nie sú. Sadol som si k mape a začal spájať okolité kopce tak aby roviny vypadli. Prišiel som na to, že zase až také jednoduché to nie je. Vyšiel mi základný parameter na 50 km aspoň 1000 m výškových. A čím bola dlhšia trasa, tým väčší problém bol vylúčiť roviny a samozrejme rovnaké kopce. K požadovaným parametrom sme sa dostali na cca 260 km. Takže Slovensko má celkom parádne kopce. Konštatujem. Kamarát to aj testol. Ako príprava to bola super, preteky zvládol veľmi dobre.
Potom som si povedal, že nejaká šialenosť sa zíde vyskúšať a tak som si trasu natiahol na 300 km a prekročil 6000 výškových. Taká krajšia číslovka. Nazval som to Bike 6000+ .
Bola to zaujímavá skúsenosť . Ale poznatky s takejto jazdy sú asi takéto:
- Odchýlky na prístrojoch a pri klikaní trasy na počítači sú dosť veľké a tak presné číslo parametrov trasy ani netuším
- Parádna trasa s výhľadmi a vidíte Slovensko na dosť veľkom úseku – poznávačka nielen pre Vás, prípadne pre doprovod
- Je to okruh a začať sa dá kdekoľvek
- Stúpania sa neopakujú
- Išlo by sa lepšie viacerým , len kto by sa na to dal
- Problém s jedlom, takmer stále som musel jesť. Musíte mať zásoby, keďže časť trate ide v zákaze vjazdu a lesom, kde žiadny obchod nenájdete aj na 70 km.
Nedávno som si čítal článok Krušnoton Non plus ultra / 565 km a 14001 výškových m / . Takže aj v Čechách majú šialené kopce pekne za sebou. Netušil som o tom. Tie parametre sú už tak za hranou pre bežnejších športovcov ale predsa. Chodia si to tam aj na čas.
Ale prinútilo ma to rozmýšľať, kde inde by sa na Slovensku čosi podobné dalo jazdiť ako vybratých Bike 6000+. Chcel by som poznať aj iné zákutia ako mám okolo domu. Predpokladám, že každý by si rád pozrel čosi iné, nové. Teda nejaké okruhy s tým, že platí:
- Minimálne 1000 výškových na 50 km
- Kopce sa neopakujú
- A okruh dlhý aspoň 200 km , nech to je na celý deň ako poznávačka
- Bolo by dobré mať niekde na webe spísané takéto okruhy. Ak to neexistuje, budeme to zbierať u nás na activeplanet.sk. Len by sa zišli podnety od iných
Pre nejakú motiváciu ostatých poznať zo sedla našu krajinu, každý kto absolvuje nami vybratú trasu Bike 6000+ / môže začať z hocijakého bodu / obdrží tričko s logom Bike 6000+. Podmienkou samozrejme je poslať súradnice z jazdy a spraviť to do 24 hod.
mail: office@activeplanet.sk
Tričko daruje ACTIVE PLANET outdoor centrum, ktoré sídli na dvoch miestach - v Banskej Bystrici alebo na Mýte pod Ďumbierom. Ak nás ešte niekto nepozná, tak sme tam tak trochu športovci fanatici. Organizujeme zo srdca viacero športových podujatí a aktuálne napr. 8.8.2020 aj Triathlon&Duathlon&Ride Attack, kde cyklo časť má parametre 139 km a 3000 m výškových a jazdí sa samostatne. Nie je to málo, bojíme sa skôr, že cyklisti sa tak trochu radšej vezú v pelotóne . Ale keď to hravo zvládnu triatlonisti či duatlonisti, tak sa snáď zahanbiť nedajú. Budeme veľmi radi ak prídu, lebo časť trate ide aj po spomínanej 6000+. Dobrá poznávačka terénu.
Poznámka:
GPX súradnice trasy si nájdete v prílohe.
Ale v princípe popis trati ak je východzie miesto Brezno.
Brezno - Valaská-Piesok - Tále - Srdiečko a späť - Tále a len odskočenie na kopec smer Krpáčovo a späť - Čertovica - Neznáma / horná prečerpávačka na Čiernom Váhu a späť / - Priehyba - Heľpa - Červená Skala - Muráň - Revúca - až za Hostincom Psota smer Sirk - Hnúšťa - Kokava nad Rimavicou - Látky - Hriňová - Riečka smer Poľana - Priehrada Hriňová - Lom nad Rimavicou - Čierny Balog - Brezno
Úvodné foto: Martin Mastelák - z Triathlon Attack
Miroslav Leitner
Active Planet outdoor centrum